آخرین خبرها

صنعت گران چادر شب بافی روستای رویین را دریابید

رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اسفراین گفت: صنعتگران چادر شب بافی این شهرستان به بازارچه ثابت نیاز دارند.

محمد محمدی در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان شمالی، با بیان اینکه چادر شب بافی بیشتر به روستای رویین تعلق دارد، بیان کرد: در حال حاضر بیش از ۳۵۰ بافنده چادر شب جزء ساکنان این روستا هستند.

وی ادامه داد: ۵۰ الی ۶۰ درصد از زنان روستای رویین در فصول بهار و تابستان و پاییز با توجه به کار کشاورزی، چادر شب بافی در اولویت دوم کاری آنان قرار دارد.

محمدی افزود: با تسهیلات بیمه ای و اعتبارات صندوق مهر رضا، سازمان بهزیستی و کمیته امداد، چادر شب بافی برای ۲۰ درصد از زنان روستای رویین به عنوان شغل اصلی محسوب می شود.

وی با اشاره به عمر بیش از ۳۰۰ ساله دستگاه های چادرشب بافی روستای رویین خاطرنشان کرد: در سال های اخیر با فعال شدن دستگاه های جدید، بافندگان می توانند چادر شب هایی با طرح و رنگ و ابعاد مختلف تولید کنند.

محمدی با اشاره به کیفیت بالای چادر شب روستای رویین، گفت: این صنایع دستی همواره حضوری پر رنگ در نمایشگاه های استانی، کشوری و بین المللی داشته است.

وی با اشاره به اینکه بسته بندی و صدور چادر شب به استان های دیگر و خارج از کشور و استفاده و ترکیب آن بر روی لباس های زنان بیان کرد: این در حالی است که برای بافنده صرفه اقتصادی ندارد و سود اصلی به جیب دلالان و واسطه گران می رود.

محمدی گفت: نیاز است که حمایت از صنعتگران چادر شب بافی استان از سوی دستگاه های متولی انجام شود.

نظر دادن بسته است.

بالا