آخرین خبرها

حبس ؛مجازات ساخت و ساز غیرمجاز در بافت تاریخی روستای رویین

ملک‌حسین قویدل چوکانلو گفت: این تخلف در دادگاه کیفری شهرستان اسفراین مورد رسیدگی قرار گرفت و در نهایت مسبب آن به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد.
وی افزود: این فرد برخلاف ضوابط بافت تاریخی ثبت‌شده، اقدام به نصب درب کرکره‌ای بر روی ملک خود کرده که با شکایت و پیگیری ادار‌ه‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان، حکم بر اعاده وضع به سابق صادر شد.
قویدل چوکانلو ادامه داد: نیرو‌های یگان حفاظت میراث‌فرهنگی به طور مستمر و هدف‌مند در حال گشت‌زنی و سرکشی به آثار هستند و در صورت گزارش مردمی در خصوص ساخت‌وساز و نیز حفاری غیرمجاز به‌سرعت در محل حاضر شده و با متخلفان برخورد می‌کنند.
به گفته قویدل هرگونه اقدام بدون اخذ مجوز در محدوده بافت‌های تاریخی، تغییر، تخریب و مخدوش کردن دید منظری ابنیه تاریخی مشمول مواد ۵۵۸ تا ۵۶۹ قانون مجازات اسلامی می‌شود و با متخلفانی که بدون مجوز از اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اقدام به تخریب، ساخت‌وساز و تغییر چهره بافت تاریخی کنند، برابر قانون برخورد خواهد شد.
آیینه خانه مفخم، عمارت مفخم، مقبره امامزاده سید عباس معصوم زاده، پارک بابا امان، پارک تفریحی بش قارداش، آب گرم ایوب پیغمبر، شهر بلقیس، روستای استاد فاروج، روستای اسفجیر، منطقه گردشگری خسرویه، دره مایوان فاروج، قلعه جلال الدین، رباط قره بیل، بنای شاهزاده ابراهیم دربند، آتشکده اسپاخو، سد شیرین دره، آرامگاه ذکریا نبی، روستای اسطرخی از جمله اماکن تاریخی و گردشگری خراسان شمالی محسوب می‌شود.

نظر دادن بسته است.

بالا