آخرین خبرها

در دهکده صنایع دستی کشور، نخستین دستگاه مدرن بافت چادرشب در رویین اسفراین راه اندازی شد

ˈعلی عابدیˈ روز دوشنبه در گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار کرد: تاکنون کار بافت چادرشب در روستای رویین اسفراین از توابع خراسان شمالی تنها با استفاده از دستگاه های سنتی پدالی دو وردی صورت می گرفت.

وی افزود: فعالیت کارگاه جدید علاوه بر افزایش تولید، می تواند با استفاده از طرح ها و نقوش متنوع و متفاوت، زمینه را برای رونق و بازارپسندی محصولات تولیدی این رشته بومی فراهم سازد.

وی گفت: به کارگیری این دستگاه در قالب تجهیز و بهینه سازی کارگاه های صنایع دستی موجود در این روستای گردشگری صورت گرفته است.

عابدی گفت: اکنون با دستگاه سنتی، چادرشب هایی با نقشه های ˈگربه دار، کیش و بهادرخانیˈ توسط صنعتگران این روستا بافته می شود.

وی افزود: استفاده از دستگاه جدید هشت وردی مشکل ضخامت و کیفیت چادر شب تولیدی را نیز برطرف کرده و قدرت مانور بافنده را برای بافت چادرشب با نقوش متنوع و متفاوت افزایش می دهد.

به گفته وی همچنین در بافت جدید امکان بافت چادرشب هایی با عرض یک متر ممکن شده در حالی که در روش سنتی عرض بافته ها تنها نیم متر بود.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی درخصوص افزایش تعداد دستگاه های هشت وردی بافت چادرشب افزود: با ایجاد این کارگاه و برگزاری دوره های آموزشی برای صنعتگران روستای رویین، به تجهیز و ارتقای دیگر کارگاه های موجود نیز کمک خواهد شد.

به گفته وی، اکنون در روستای رویین اسفراین بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ نفر به طور مستقیم به تهیه نخ، رنگ آمیزی و بافت چادر شب و فروش آن اشتغال دارند.

رشته چادرشب بافی یا نساجی سنتی رویین مهر اصالت یونسکو نیز دریافت کرده است.

روستای رویین اسفراین از روستاهای هدف گردشگری خراسان شمالی است که در ۲۷ کیلومتری شمال اسفراین و ۳۳ کیلومتری جنوب بجنورد قرار دارد.

نظر دادن بسته است.

بالا