آخرین خبرها

پرداختن به میراث فرهنگی و گردشگری نیازمند قیام کل نظام است

نماینده‌ی مردم اسفراین حمایت از صنعت گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی را مستلزم حمایت همه جانبه حکومت دانست و افزود: نظام باید قیام کند تا به بحث میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی به درستی پرداخته شود و از ظرفیت‌های اقتصادی آن بهترین بهره‌برداری صورت گیرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا،‌ هادی قوامی در مخالفت با یک فوریت تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری پرسید، تکلیف صنایع دستی در این طرح چه می‌شود؟‌ طرح مذکور موجب حذف یکی از بخشهای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی می‌شود. آیا این مساله موجب کاهش درآمدهای ارزی و اقتصادی کشور نمی‌شود؟

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را سازمانی فرابخشی دانست و افزود: این سازمان فرابخشی نیازمند همراهی همه دستگاه‌هاست اما با تبدیل این سازمان به وزارتخانه جنبه‌ی فرابخشی آن از بین می‌رود.

وی سپس با اشاره به رویکرد کشورهای جهان به صنعت گردشگری گفت: چشم‌انداز بسیاری از کشورهای جهان برای افق ۲۰۲۰ ، تامین بودجه کشورهایشان از ناحیه‌ی درآمدهای ناشی از گردشگری و صنایع دستی است، البته جمهوری اسلامی ایران نیز چنین عزمی دارد ولی متاسفانه هر سال بر استفاده‌ی بیشتر از درآمدهای نفتی افزوده است! درآمدهای خارجی برخی کشورها از این ناحیه ۳۰ تا ۴۰ درصد بودجه‌ی کشورشان را به خود اختصاص می‌دهد، ولی با این وجود در پی افزایش این درآمد هستند اما در ایران اقدام عملی در این جهت انجام نمی‌شود.

قوامی طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری را مغایر اصل ۷۵ قانون اساسی دانست و افزود: مغایرت این طرح با افزایش تصدی‌گری دولت در قالب اصل ۷۵ کاملا محرز است، در حالی که اصل ۴۴ قانون اساسی بر کاهش تصدی‌گری‌های دولت تاثیر دارد.

وی از محمد علی نجفی رئیس سازمان میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی خواست تا مشکلات سالهای گذشته این سازمان را با همکاری و همراهی دستگاههای اجرایی رد کند.
منبع :سرویس: سیاسی – مجلس کد خبر: ۹۲۰۶۳۱۱۹۶۲۸
یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ – ۱۱:۳۸

نظر دادن بسته است.

بالا