آخرین خبرها

کلافگی صاحبان کارگاه های حوله بافی در دهکده نساجی ایران از کمبود و گرانی نخ

مدیر عامل شرکت تعاونی شقایق وصال رویین در شهرستان اسفراین گفت: حوله بافی یکی از مشاغل خانگی در دهکده نساجی ایران(روستای رویین در شهرستان اسفراین) است که از سال گذشته این صنعت با مشکلات متعددی مواجه است.

هاجر بزرگی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، با تصریح بر اینکه مشکلات حوله و چادرشب بافان در این روستا نه تنها کم نشده بلکه اضافه نیز شده است، اظهار کرد: یکی از مشکلات اصلی کارگاه های حوله و چادر شب بافی در این منطقه کمبود نخ است.

وی افزود: در گذشته هر زمان که به کارخانه های مربوطه در تهران تماس گرفته می شد هر میزان نخ با هر رنگ بندی در اختیار ما قرار داده می شد اما هم اکنون این گونه نیست.

بزرگی ادامه داد: در گذشته سفارش های این کارگاه به صورت توناژ و با رنگ بندی های مختلف بود اما هم اکنون نخ با دو سه نوع رنگ بندی می آید که آن نیز از کیفیت لازم برخوردار نیست.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر قیمت ها از یک سفارش تا سفارش بعدی افزایش می یابد و این امر نیز تبدیل به یک معضل اساسی شده و قیمت نخ های مخمل از ۴۰ هزار تومان به ۷۰ هزار تومان رسیده است.

مدیر عامل شرکت تعاونی شقایق وصال رویین در شهرستان اسفراین تصریح کرد: علاوه بر آن قیمت تارها نیز که از شرکت تعاونی داخل روستا تامین می شد نیز بسیار افزایش یافته بطوریکه هم اکنون قیمت هر کیلو از ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان به ۵۶ هزار تومان رسیده است و یک چله کشی برای حوله بافی رقمی حدود ۳۰۰ هزار تومان آب می خورد که در گذشته این عدد ۶۰ هزار تومان بوده است.

وی با تصریح بر اینکه حوله و چادرشب بافی یکی از حرفه های مهم در روستایی رویین است که بسیاری از مردان و زنان به عنوان یک شغل خانگی در حال انجام آن هستند، توضیح داد: این شرکت تعاونی حدود ۷۰ نفر را تحت پوشش خود قرار داده است اما با توجه به کمبود و گرانی نخ، میزان تولید و در نتیجه بکارگیری این کارها کاهش یافته است.

نظر دادن بسته است.

بالا