آخرین خبرها

سرپرست معاونت سیاسی استانداری: بخش مردمی جمهوری اسلامی از منظر سازمان های بین المللی به تعداد سمن ها وابسته است

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان شمالی در همایش پیشگیری از آسیب های اجتماعی در شهرستان اسفراین به مناسبت ۲۲ مرداد روز ملی تشکل ها و مشارکت اجتماعی گفت: از دیدگاه سازمان های بین المللی بخش مردمی نظام جمهوری اسلامی ایران به تعداد سازمان های مردم نهاد و تشکل های مردم بستگی دارد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان شمالی، محمود ثمینی در این همایش اظهار داشت: تشکیل سازمان های مردم به تاسی از قوانین فرادستی موجود در قانون اساسی جمهوری اسلامی است که در اصل ۴۴ قانون اساسی به واگذاری تمامی تصدی گری ها به بخش غیر دولتی اشاره شده است.
ثمینی افزود: همگی ما بر تاثیرگذاری سازمان های مردم نهاد و تشکل های مردمی بر جامعه آگاه هستیم اما نکته قابل تاکید بر فهم مشترک بر ماهیت و موجودیت تشکیل سمن ها است.
وی ادامه داد: اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و اعلام نیازهای جامعه به اقشار مختلف به ویژه افراد متقاضی برای خدمت رسانی به مردم لازمه تشکیل سازمان های مردم نهاد است بنابراین این شرایط باید به درستی تبیین شود و همچنین باید تلاش کنیم فرآیندهای مرتبط با ثبت سمن ها ضمن رعایت موارد قانونی لازم کوتاه تر شود.
وی اشاره داشت: تنها ثبت سازمان مردم نهاد کافی نیست بلکه نگهداری، پرورش و آموزش سمن ها موضوع حائز اهمیت است و تاکید می کنم این امر موجب تضارب افکار و ایجاد فهم مشترک برای متن و ماهیت سمن ها می شود.
ثمینی تصریح کرد: سازمان های مردم نهاد به مانند روابط عمومی های دستگاه های اجرایی پل ارتباطی میان دولت و ملت هستند با این تفاوت که سمن ها با خدمت عملی و پذیرش مسئولیت باری از دوش دولت برداشته اند.
وی خاطرنشان کرد: برخی نگرانی ها در خصوص ایجاد، تعدد و توسعه سمن ها موجب ایجاد دیدگاه منفی برای عدم تمایل برای تشکیل سازمان های مردم نهاد شده است که این دیدگاه در برخی موارد سبب نفوذ دشمنان و آسیب رساندن به منافع ملی می شود.
ثمینی گفت: فرآیند ایجاد سمن ها باید کوتاه و منطقی و در چارچوب روح قانون باشد و یادآور می شوم نظام ما بر اساس مبانی اسلامی شکل گرفته است که بر مشارکت مردمی در اداره نظام با راهکارهای مختلف مانند برگزاری انتخابات تاکید شده است.
سرپرست معاونت سیاسی استانداری افزود: افرادی که سازمان های مردم نهاد را ایجاد می کنند، بدانند ما آنان به ارکان نظام جمهوری اسلامی را باور داریم اما باید در فرآیند تشکیل سمن با رسیدن به فهم مشترک زمینه نفوذ دشمنان را مسدود کنند و با برگزاری همایش ها و جلسات مختلف به دنبال ارتقای آموزش اعضا و افزایش تعاملات بین بخشی میان سمن ها باشند و تاکید می کنم ارتباط میان دولت و سازمان های مردم نهاد ارتباطی دوسویه است و قرار نیست هر کاری به عنوان سمن در جامعه انجام شود و این پل ارتباطی تاثیر گذار به دلیل عدم توجه به هدف شکل گیری خود شکننده شود.
ثمینی در پایان مطرح کرد: برای ایجاد دفاتر تسهیل گری با توجه به مصوبه ستاد بازآفرینی مرکزی و اجرای طرح خراسان شمالی استان پاک و عاری از اعتیاد سازمان های مردم نهاد می توانند نقش موثری داشته باشند.
بر اساس این گزارش سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استانداری خراسان شمالی به همراه فرماندار شهرستان اسفراین و مدیر کل دفترامور اجتماعی و فرهنگی استانداری از موسسه خیریه نورالمهدی شهر صفی آباد بازدید کردند.

نظر دادن بسته است.

بالا