آخرین خبرها

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور: نساجی سنتی بیشتر از ۱۰ سال عقب است

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور گفت: چادر شب بافی رویین اسفراین مهر اصالت یونسکو رادریافت می کند
حجم کاستی ها در رسیدگی به نساجی سنتی آن چنان زیاد است که اگر ۱۰ سال هم به عنوان سال نساجی سنتی نامگذاری شود، باز هم متاسفانه به استانداردها و جایگاه اصلی نخواهیم رسید.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کشور با بیان این مطلب در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: نساجی در ایران در دهه اخیر به فراموشی سپرده شده و این در حالی است که امروزه دریافته اند که نساجی و پوشاک بخش مهمی از هویت ماست.
«نامور مطلق» با اشاره به این که توجه به نساجی و احیای آن جزو اولویت های صنایع دستی و هنرهای سنتی است، افزود: در همین راستا سال جاری به عنوان سال نساجی سنتی نامگذاری شده است.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی خاطر نشان کرد: امسال فتح باب جدیدی برای فعالیت جدی در زمینه احیای نساجی سنتی آغاز شده است.
وی بیان کرد: دستگاه های بافت نساجی سنتی ابداع شده است که ما با اعطای تجهیزات، ارتقای زیرساخت ها را موجب شدیم.
نامور مطلق با بیان این که اکنون استقبال جوانان از نساجی سنتی دو چندان شده است، اظهارداشت: اعتقاد ما این است که باید در سایه حمایت های دولتی، بخش خصوصی وارد سرمایه گذاری جدی در حوزه احیای نساجی سنتی شود.
وی تصریح کرد: بی شک اگر این مسیر تداوم یابد نساجی سنتی اغنا خواهد شد.وی از ایران به عنوان کشور نساجی سنتی بزرگ دنیا و صادر کننده موفق در گذشته یاد و اضافه کرد: احیای نساجی سنتی می تواند موفقیت های گذشته در این زمینه را احیا کند.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور با بیان این که رویین اسفراین خاستگاه چادر شب بافی و دهکده نساجی کشور است، اظهارداشت: خوشبختانه نساجی سنتی بسیار قوی است که با فعالیت کارشناسانه و همت جدی در سایه طراحی نقش های جدید بیش از پیش می توانیم به احیای نساجی سنتی امیدوار باشیم.
وی با بیان این که پی گیری های جدی برای دریافت مهر اصالت یونسکو برای چادر شب بافی رویین انجام شده است، افزود: کارشناسان باید زمان دریافت دقیق مهر اصالت یونسکو در فرآیند داوری را اطلاع رسانی کنند اما بی شک نساجی سنتی رویین شایسته دریافت این نشان است.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما پیرامون تدابیر ویژه معرفی ظرفیت های صنایع دستی کشور به ویژه رویین افزود: بازدیدهایی از کارگاه های خانگی چادرشب بافی، حوله بافی و بقچه بافی در جریان سفر به این دهکده نساجی صورت گرفت که امیدواریم با برنامه ریزی مسئولان، بتوانیم گسترش نساجی سنتی را در این دهکده ملی شاهد باشیم.

نامور مطلق در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر این که سازمان برای افزایش کاربری نساجی سنتی رویین چه برنامه ای دارد؟ عنوان کرد: اعتقاد ما این است که اگر فعالیت های کنونی مخاطب دارد همین فعالیت های سنتی بیشتر جدی گرفته شود .
وی با بیان این که حفظ جغرافیای صنایع دستی برای ما مهم است، افزود: نمی خواهیم تنوع را در زمینه صنایع دستی بیشتر کنیم یا از جای دیگر به دنبال افزایش کاربری باشیم زیرا از این مسیر جغرافیای صنایع دستی و هنرهای سنتی از بین خواهد رفت.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور با بیان این که افزایش تقاضا همزمان با حفظ جغرافیا برای ما مهم است، اظهارداشت: رویین در چادرشب بافی می تواند پیشرفت کند و افراد بیشتری در این حوزه فعالیت کنند تا برند سازی برای این هنر دستی ارزشمند به ارمغان آید.وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما پیرامون احیای رشته های منسوخ شده گفت: احیای رشته زر بس اکنون آغاز شده که با پیشروی آن، اکنون بیش از گذشته جان گرفته است.
وی اضافه کرد: در مورد رشته هایی که به کلی به فراموشی سپرده شده است، کار جدی در زمینه طراحی و همگام سازی با کاربری های جدید آغاز کرده ایم تا بتوانیم با تطبیق کاربری های جدید با نیازمندی های امروزی نساجی سنتی گذشته را وارد زندگی هنری امروزی مردم کنیم که در این مسیر تغییر کاربری های گذشته جزو اولویت هاست.
منبع:سپهرآیین

نظر دادن بسته است.

بالا