آخرین خبرها

رونق صنایع‌دستی روئین نیاز به کاربری جدید دارد

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان اسفراین با اعلام این مطلب در گفتگو با خبرنگار ما گفت: متأسفانه هنوز کاربری جدید برای تولیدات صنایع‌دستی در دهکده نساجی کشور تعریف‌نشده است

رئیس میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان اسفراین گفت: ۲۰۰ میلیون ریال اعتبار مصوب سفر رهبری به استان در حوزه میراث فرهنگی روستای روئین ابلاغ شد.

محمدی اظهار داشت: تأمین این اعتبار ماه پیش در سفر آقای طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به استان موردتوافق قرار گرفت و هفته پیش ابلاغ شد.

وی افزود: در سفر رهبر معظم انقلاب تأمین دو میلیارد ریال اعتبار در حوزه میراث فرهنگی روستای روئین مصوب شد اما تاکنون این اعتبار تخصیص نیافته است.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان اسفراین اظهار داشت: تاکنون هیچ‌کدام از تعهدات سازمان میراث فرهنگی در تأمین اعتبارات مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب عملی نشده است.

محمدی درباره اقدامات انجام‌شده در روستای گردشگری روئین گفت: در سال‌های ۹۱ و ۹۲، برای تأمین زیرساخت‌های روستای هدف گردشگری روئین در این شهرستان سه میلیارد ریال هزینه شده است.

وی توضیح داد: این اعتبار برای ساخت پل ونیز اجرای پروژه راه‌سازی این روستا هزینه شد.

وی افزود: سال‌های گذشته نیز ۵۰۰ میلیون ریال برای کمپینگ گردشگری سرچشمه روئین اعتبار گذاشته شد و با ساخت ۱۰ سکو و ۱۲ آلاچیق بخش از امکانات گردشگری در این روستا فراهم شد.

وی افزود: البته سرویس‌های بهداشتی در مجموعه سرچشمه روستای روئین به علت کمبود اعتبارات هنوز به بهره‌برداری نرسیده اما ۵۰۰ میلیون ریال از اعتبارات سال ۹۳، به این پروژه اختصاص‌یافته است و با تکمیل هشت چشمه سرویس بهداشتی مزبور حل می‌شود.

وی افزود: زمینی به مساحت ۳۰۰ مترمربع نیز برای پارکینگ در این روستا اختصاص‌یافته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان اسفراین گفت: از زمانی که روستای روئین در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، هیچ اعتباری در حوزه میراث فرهنگی و یا گردشگری این روستا به دست نرسیده است.

محمدی افزود: البته پیش از آن، بهسازی معابر و نیز جداره سازی و نماسازی برخی از بناهای مسکونی با همکاری بنیاد مسکن انجام‌شده بود و اعتباراتی برای خرید مصالح سنتی بنای گلزار شهدا و نیز امامزاده تأمین شد اما از زمانی که این روستا به ثبت ملی رسیده، اعتباری به دست نرسیده است.

وی نصب تابلوی روستای روئین در ورودی این روستا را از دیگر اقدامات انجام‌شده در معرفی این منطقه عنوان کرد و افزود: برای این تابلو ۱۲۰ میلیون ریال هزینه شده است.

محمدی به تصویب طرح جامع سرمایه‌گذاری در منطقه نمونه گردشگری رویین اسفراین نیز اشاره کرد و گفت: یک سرمایه‌گذار بخش خصوصی از اهالی روئین، برای سرمایه‌گذاری در این روستا اعلام آمادگی کرده و طرح ارائه‌شده نیز در کارگروه گردشگری پذیرفته‌شده است.

محمدی افزود: طرح این سرمایه‌گذار شامل تأمین تمام زیرساخت‌های گردشگری اعم از اجرای واحدهای اقامتی تفریحی و توریستی است.

وی اظهار داشت: جانمایی برای اجرای این طرح سرمایه‌گذاری در حریم روستا انجام‌شده و حدود پنج هکتار زمین نیز از عرصه‌های طبیعی به سرمایه‌گذار واگذارشده است.
محمدی گفت: با اجرای این طرح، زیرساخت‌ها برای جذب گردشگر به این روستا ارتقا می‌یابد

نظر دادن بسته است.

بالا